top of page

PROGRAM

Vi fortsätter att sända vissa av våra gudstjänster på Facebook. 

Bön i Missionskyrkan

Tisdagar kl. 9.00

          

NOVEMBER

 

 

VECKA 47

 
27/11 SÖNDAG
Kl. 10.00 ADVENTSGUDSTJÄNST

                Predikan av Ingela Tauson

                Musik av Blåsarna

                Mötesledare: Ingemar Tauson

 

30/11 ONSDAG
Kl. 10.30 FÖRMIDDAGSKAFFE

                PRO-bandet, Hillerstorp

DECEMBER

 

VECKA 48

 
3/12 LÖRDAG 
Kl. 11-12 INSAMLING AV JULKLAPPAR TILL UKRAINA
4/12 SÖNDAG
Kl. 15.00 & 17.30 JULKONSERT

                Biljetter säljs på ICA Nära Ässet

VECKA 49

11/12 SÖNDAG
Kl. 18.00 GUDSTJÄNST

                 Predikan av Ingela Tauson

                 Nattvard

                 Mötesledare: Anna-Carin Petersson

VECKA 50

 
18/12 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST

                 Predikan av Magnus Blom

                 Mötesledare: Andreas Sturesson

VECKA 51

 
23/12 FREDAG
Kl. 18.00 VI SJUNGER IN JULEN

                 Vid granen vid busstationen

VECKA 52

 
26/12 ANNANDAGJUL
Kl. 18.00 JULGUDSTJÄNST

                Julens sånger

                SAM:s Julgåva

                Andakt

                Mötesledare: Dan Forsgren

31/12 NYÅRSAFTON
Kl. 18.00 NYÅRSBÖN i Missionskyrkan

                Mötesledare: Anna-Carin Petersson

JANUARI

VECKA 1

 
6/1 FREDAG
Kl. 15.00 TRETTONDAGS-CAFÉ

                Allianskyrkan Jönköping

8/1 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST

                 Ungdomarna medverkar

                 Mötesledare: Robin Karlsson

                 AFTER CHURCH för ungdomarna

VECKA 2

 
15/1 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST

                 Predikan av Ingela Tauson

                 Nattvard

                 Mötesledare: Per-Gunnar Dahlgren

                 FÖRSAMLINGEN.NU efter gudstjänsten

VECKA 3

 
17-22/1 EKUMENISK BÖNEVECKA
17/1 TISDAG
Kl. 15.00 Kärda Församlingshem
18/1 ONSDAG
Kl. 19.00 Hångers Frikyrka

                 Predikan av Per-Erik Åkermo

 
19/1 TORSDAG
Kl. 19.00 Forsheda Missionskyrka

                 Predikan Anders Hallberg

 
20/1 FREDAG
Kl. 19.00 Ungdomssamling B-ryd Förs. Klippan

21/1 LÖRDAG
Kl. 18.00 Bredaryds Kyrka

                 Predikan Bengt Klintenberg

 
22/1 SÖNDAG
Kl. 18.00 Forsheda Kyrka

                 Predikan Ingela Tauson

VECKA 4

 
25/1 ONSDAG
Kl. 10.30 FÖRMIDDAGSKAFFE
29/1 SÖNDAG
Kl. 18.00 GUDSTJÄNST

                 Predikan av Ingela Tauson

                 Mötesledare: Ingrid Lundberg

FEBRUARI

VECKA 5

 
4/2 LÖRDAG
Kl. 10-12 INSAMLING TILL UKRAINA
5/2 SÖNDAG
Kl. 10.00 ÅRSMÖTE & ÅRSHÖGTID

                Predikan av Ingela Tauson

                Mötesledare: Camilla Gustavsson

 

                     

VECKA 6

 
12/2 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST

                 Predikan av Leif Engkvist

                 Mötesledare: Angela Carlsson

                 AFTER CHURCH för ungdomarna

VECKA 7

 
19/2 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST

                 Predikan av Ingela Tauson

                 Nattvard

                 Mötesledare: Jan Andersson

VECKA 8

 
22/2 ONSDAG
Kl. 10.30 FÖRDMIDDAGSKAFFE

26/2 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST ”Vi ber och ger”

                 Predikan av Lars Isaksson 

                 Mötesledare: Birgitta Catoni

  • Facebook
bottom of page