PROGRAM

Bön i Missionskyrkan

Tisdagar kl. 9.00

MARS

 

VECKA 13

 

25/3 ONSDAG
Kl. 10.30 INSTÄLLT!! FÖRMIDDAGSKAFFE 

                 Besök av Mäster Olof

 

27/3 FREDAG
Kl. 19.00 INSTÄLLT!! TONÅRS VÅFFELCAFÉ

29/3 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST

                 Predikan av Ingela Tauson

                 Besök av Goda Nyheter (fd. Gideoniterna)

                 Mötesledare: Lars-Erik Carlsson

                 AFTER CHURCH för tonåringarna

APRIL

VECKA 14

 

5/4 SÖNDAG
Kl. 10.00  GUDSTJÄNST

                  Predikan av Ingela Tauson, Nattvard

                  Mötesledare: Per-Gunnar Dahlgren

          

VECKA 15

 

9/4 SKÄRTORSDAGEN
Kl. 19.00 GETSEMANESTUND

                 Forsheda M-kyrka, vandring till Sv. Kyrkan

                 Nattvard, Mötesledare: Stina Andersson

10/4 LÅNGFREDAGEN
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST i Ås

                 Maria Nilsson med påskkör

                 Predikan av Mark Munro

 

Kl. 18.00 SÅNGGUDSTJÄNST
                med påskens budskap
                i Kärda Allianskyrka

 

12/4 PÅSKDAGEN
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST
                i Forsheda Missionskyrka

                 Sång av Barnkören

                 Predikan av Hannes Lundberg

                 Mötesledare: Anna-Carin Petersson

VECKA 16

19/4 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST med lunch

                 Besök av Sture Nordqvist

                 Mötesledare: Alfred Gustavsson

                 TACK till Sture efter gudstjänsten

                 AFTER CHURCH för tonåringarna

 

VECKA 17

 

26/4 SÖNDAG
Kl. 16.00 GUDSTJÄNST av Gemenskapsgrupp

 

VECKA 18

 

29/4 ONSDAG
Kl. 10.30 FÖRMIDDAGSKAFFE

                 Besök av Britt & Jan Lagerqvist

 

30/4 TORSDAG
Kl. 20.00 VALBORGSFIRANDE i Hembygdsparken

MAJ

 

3/5 SÖNDAG
Kl. 10.00 GUDSTJÄNST tillsammans
                i Kärda Allianskyrka

                 Medverkan av konfirmanderna

                 Nattvard

 

VECKA 19

 

9/5 LÖRDAG
Kl. 19.00 FAITH

                 Ungdomsmöte

 

10/5 SÖNDAG
Kl. 10.00 ”0-100 PÅ 60 MINUTER”

                 Gudstjänst för alla åldrar

                 Sång av Barnkören

 

VECKA 20

 

16/5 LÖRDAG
                UV-INVIGNING

                 Mer info kommer

 

17/5 SÖNDAG
Kl. 16.00 GUDSTJÄNST

                 Predikan av Ingela Tauson

                 Mötesledare: Camilla Gustavsson

                 FÖRSAMLINGEN.NU efter gudstjänsten

                 AFTER CHURCH för tonåringarna

 

VECKA 21

 

21-24/5 SAM:s ÅRSKONFERENS
               i Gullbranna

 

24/5 SÖNDAG
Kl. 16.00 GUDSTJÄNST

                 Bön & lovsång

                 Mötesledare: Dan Forsgren

 

VECKA 22

 

27/5 ONSDAG
Kl. 10.30 FÖRMIDDAGSKAFFE

                 Besök av ”Spirito Quattro”

                 Läsarsånger av Magnus Hullfors m.fl.

 

31/5 SÖNDAG
Kl. 11.00 KONFIRMATIONSAVSLUTNING
               i Forsheda Missionskyrka